Obrazy Štefan Prukner na predaj

Docent, akademický maliar Štefan Prukner, vlastným menom Štefan Bartůšek sa narodil 28. októbra 1931 v Stratenej v oblasti Slovenského raja blízko Rožňavy.

Dielo : Štefan Prukner – Banicky Dom v Španiej Doline 25 x 35 , olej na sololite 
kontakt : info@starozitneobrazy.sk


Docent, akademický maliar, ktorý tvoril i v Pohorelej a na Horehroní. Akademický maliar Štefan Prukner, vlastným menom Štefan Bartůšek, sa narodil 28.10.1931 v Stratenej. Detstvo a mladosť strávil v neďalekom Bujakove.
V 1951-56 študoval na VŠVU v Bratislave (prof. B. Hoffstädter a D. Milly). Od roku 1961 pracoval 10 rokov ako pedagóg na VŠ PdF v Banskej Bystrici.Od roku 1967 sa stal docentom a následne od roku 1971 pracoval ako slobodný umelec. Venoval sa maľbe a grafike, pravidelne sa zúčastňoval výstav doma i v zahraničí.
Okrem grafik a ilustrácii vytvoril viac ako desaťtisíc malieb. Medzi jeho najznámejšie diela patrí „Škola bláznovstiev“-1978, a „Veľkí inkvizítori“-1970. Obsahom jeho maľby sú zložité vzťahy človeka a súčasnej civilizácie.
Vytvoril niekoľko obrazov i z prostredia Pohorelej a Horehronia. Stála výstava z jeho tvorby je v horskom hoteli FUGGEROV DVOR (8 km od Banskej Bystrice).
Zomrel 24.5.2011 v Banskej Bystrici.

Štefan Prukner – zimný Motív , Špania Dolina 35 x 50 cm , Olej na sololite

Milovníci výtvarného umenia sa môžu tešiť na novú výstavu diel Štefana Pruknera. Expozícia bude verejnosti k dispozícii v Múzeu Vojtecha Löfflera v Košiciach. „Je priam neuveriteľné, že na mape slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia stále môžeme objaviť diela autora, ktoré sú napriek umeleckej kvalite menej známe,“ uviedla riaditeľka Múzea Vojtecha Löfflera v Košiciach Milena Gašajová.

 

Prukner za vyše 50 rokov umeleckej práce vytvoril viac ako 10 tisíc malieb. O to viac ho hnevalo, keď zistil, že jeho diela, ale i obrazy starých klasikov falšujú. Odkaz na webumenia – Štefan Prukner . Najväčšiu výstavu svojej tvorby mal v Národnej galérii umenia v Bukurešti (150 veľkorozmerných obrazov). Osobitným prínosom do výtvarného umenia sú cykly obrazov Šamanské piesne a tance, Rímske modelky, séria totalitných inkvizítorov, Parížska škola.
     Vytvoril mnoho drevorezov a leptov v grafických technikách. Ilustroval knihy (Cigánske piesne, Nerušte moje kruhy a i.).
     Stála výstava obrazov z jeho tvorby je na Horskom hoteli Fugerov Dvor, 8 km pri Banskej Bystrici. Jeho tvorba je osobitná a jedinečná. Obsahuje všetky prvky a smery európskej maľby 20. storočia.

Štefan Prukner – Lubietova 24 x 34

Do veľmi častej tvorby Štefana Pruknera patrí aj Kolaž . Rozmery malieb boli väčšinou 60 x 80 cm alebo 90 x 100 cm. Jedná sa o mimoriadne nadčasové a moderné umenie , keď celok obrazu tvorí viac zaujímavých prvkov.

Štefan Prukner obrazy
Scroll to Top